Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak začít s chovem

JAK ZAČÍT S CHOVEM ŠNEKŮ
Šnek je noční tvor. Nikdy mu nesvítíme. Nevyhrabáváme ho, když spí zavrtaný. Respektujeme, že to není klasický mazlíček na hraní. Šneky nikdy nebereme ven na zahradu a vůbec nikdy nevystavujeme slunečním paprskům!!! Chováme je pouze v místnosti.
Druh Lissachatina je aktivní i ve dne, takže kdo se chce kochat přes den, ideální volba.
Druh Achatina a Archachatina je sice krásná, ale spí celý den zahrabaná v substrátu a vylézá až kolem 21 hodiny večer. Takže tito jsou vhodní spíš pro dospělé chovatele.
Bydlení: Stačí obyčejný plastový box s víkem. Doporučuji Jisk s šedými plastovými klipy na zavírání. Tyto boxy pěkně těsní proti muškám, nebo v Tesco tam jsou nejlevnější, ale obyčejné. Dírky na vzduch nejsou nutné, pokud box 1x denně otevřete. Můžeme použít terárium, či staré akvárium, bez osvětlení, ale špatně se vymývá! Nikdy nekupujeme Fauna box, který má víko plné otvorů-plastovou mřížku. V obchodech se často stane, že je prodavač lidem poradí!! Je to špatně! Navíc jsou hrozně drahé. Tam není možnost udržet požadovanou vlhkost 70-100% podle druhu šneka. Vzdušná vlhkost je pro zdraví šneka velmi důležitá.
Box umístíme v bytě tak, aby uvnitř v boxu byla teplota kolem 22-23 stupňů. Na místo, kam nikdy nesvítí slunce- hrozí přehřátí a úhyn. Když bude teplota nízká, šnečci nebudou aktivní, budou spát a málo jíst, což není ideální. Když by byla teplota uvnitř boxu vyšší než 26° šnečci uhynou. Takže nedávat ani blízko radiátoru. Je nutné teploměrem (stačí obyčejný pokojový) zjistit teplotu v uzavřeném boxu. Dáme dovnitř teploměr a necháme alespoň 2 hodiny uvnitř zavřený. Potom zkontrolujeme a případně box posuneme jinam a znovu měříme.
Substrát: nejvhodnější je Lignocel- podle návodu zalít vroucí vodou (zabijeme tím případné larvy a vajíčka hmyzáků). Správná vlhkost do boxu je, když v hrsti zmačkneme, zůstane pohromadě, ukáže se voda, ale neodkapává! Do něj je vhodné přimíchat mletý vápenec.
Úkryt: plastový květináč do 1/3 zahrabaný, stočený věneček z břečťanu, nebo vypraný mech.
Dekorace - vše jen plast, nikdy nic tvrdého- kámen, keramika…šnek si při pádu může vážně poranit ulitu! Vhodné jsou plastové květiny, ale i živé- maceška, petrklíč, voděnka, zelenec, potos, břečťan, jitrocel, pampeliška, větvička máty, meduňky…
Voda: šnek přijímá vodu z potravy a vstřebává vlhkost i nohou. Ale miluje koupání, takže když alespoň občas umístíte do boxu plastový obal třeba od Žervé, budou mít radost. Výška vody se řídí velikostí šneka. U mimin stačí 1cm , u větších dáme více. Tak aby jim nenatekla voda do dýchacího otvoru, který je pod ulitou.
Potrava: základem je lupení, ovoce a zelenina
Cuketa, všechny dýně, batát, brambor (jen občas), lilek, žampion, hlíva, hřiby z lesa, listy od ředkviček, od kedlubnů, listy pampelišky, kopřivy, mrkev- raději mají jemně strouhanou, květák, brokolice, hrášek, římský salát, banán, broskev, jablko, hruška, paprika, rajče- vyndat jadérka, meloun( i jen vykousané slupky). Každý druh, ba i jedinec má jiné chutě. Musíte vyzkoušet, co bude vhodné a co ne.
Okurku jen občas, může být návyková a šnek nic jiného potom nechce.
Listový salát rychlený z obchodu není také moc vhodný pro vysoký obsah dusičnanu - nebezpečí úhynu zvláště u maličkých šneků! Vše zelené z obchodu vždy důkladně omýt! Zeleninu stříkají postřikem proti šnekům.
Jako zdroj bílkovin je vhodné pouze 1x za týden až 14 dní podat drcený GAMMARUS. (Lze koupit ve zverimexech.) Celé kusy podle některých chovatelů mohou zapříčinit vyhřeznutí volete.
NEVHODNÉ: všechny citrusové plody, granule pro zvířata, krmení pro rybičky, rýže, těstoviny, mléčné výrobky, moučné věci, avokádo, cibule, česnek, pažitka, šunka, vejce, celer, ředkev, rebarbora, na internetu se dokonce radí denně dávat mouku! Není to pro šneka přirozená potrava a může mu to zdravotně hodně ublížit! Vždy se řiďte jen radami zkušených chovatelů, nejlépe toho, od kterého máte šnečky. Šneky NIKDY nebereme ven na zahradu na trávu (parazité) a na slunce(je to noční tvor)! Hrozí úhyn. Také je špatné, když ho někdo denně koupe! Šnek se může i utopit, když mu do dýchacího otvoru nateče voda! Šneka každá manipulace stresuje.
Koupání:
Pokud chceme koupat, tak je to vhodné třeba když čistíme box a měníme lignocel. Dáme ho na dlaň, pustíme mírný proud vlažňoučké vody, druhou rukou ho postříkáme, aby si zavřel dýchací otvor. Ruku posuneme k proudu vody a necháme ji proudit na ruku tak, aby tekla „pod“ šneka. On vyleze, napije se a umyjeme z něj zbytky starého substrátu, nebo hovínek. Můžeme ho shora polévat druhou rukou. Někdy sám strčí hlavu i do mírného proudu vody, nebo panáčkuje a chytá drobné kapičky, které stříkají od proudu.
Vápenec: šnek musí mít neustálý přístup ke zdroji vápníku. Ideální je dávat všechny 3 formy. Takže sepiová kost, mletý vápenec KRMNÝ, bez příměsí hnojiv atd…, nebo sušené slepičí skořápky nadrcené v hmoždíři, nebo kafemlýnku co nejvíce najemno. Vápenec je osvědčený z www.agrotree, nebo od firmy Mikros.
Když šnek roste, často je zahrabaný 2 i 3 dny a nevylézá ani na jídlo. Je to proto, že růstový proužek je v tu dobu úplně průhledný a on se chrání před poraněním. Vždy, když bereme šneka do ruky, bereme jej spíše jakoby za špičku ulity, nikdy ne za okraj, kde přirůstá! Když je někde "přicucnutý", opatrně, nejlépe mokrým prstem jej pomalu od ocásku, nebo od hlavy zkoušíme podebrat a až se uvolní, tak jej vezmeme za zadní část ulity. NIKDY JEJ NESMÍME TAHAT ZA ULITU směrem vzhůru! Hrozí, že jej vytáhneme z ulity, což je jistá smrt.
Jako úklidová četa poslouží v boxu stínky, chovám dva druhy, kdyby někdo chtěl. Likvidují hovínka .
 
Případně se ptejte!!